planogram

MAĞAZA TEŞHİRİ VE MAĞAZA KÜMELERİ

15/02/2017

Ürün teşhiri, esasen raflarda doğru ürün karışımını elde etmektir.

Birçok perakendeci için bu, araştırma ve geliştirme gereken uzun bir süreçtir.

Bazı perakendeciler, coğrafi konuma bakmadan müşterilerine aynı alışveriş deneyimini vermek konseptini kullanmaktadır. Birçoğu bu tutarlılık modelini kendi markası ile özdeşleştiriyor.Bununla birlikte, birçok firma Kategori planlarını daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma kaydırıyor. Bu yaklaşım, mağaza kümelerinin bir satış stratejisi olarak kullanılması fikridir.

Kümeleme, mağazanın müşterisi veya ticari alanını temel alan bir ürün yelpazesini oluşturma fikridir. Mağaza kümeleri, bölgedeki alışveriş yapanların demografik özelliklerinden dolayı farklılıklar gösterebilir. Ortalama gelir bölgede düşükse, öncelikli olarak fiyat bazlı ürün gamına odaklanabilirsiniz.

Büyük bir market zinciri Dondurma kategorisinde mağaza kümeleri yaptığında, demografik temelli ürün yelpazesine odaklanmıştır. Düşük gelirli alanlarda, daha büyük aile boyu ürünler için yer açmıştır. Ürün yelpazesini optimize eden perakendeci, çevrede yaşayan kişilerin demografik özelliklerine daha fazla hitap ederek daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilirler.